Hoş bir odamız olsun hepimiz isteriz. Güzel bir görüntü için de renk uyumu en önemli etkendir. Odaya girildiği zaman odada bulunan hiçbir şeyin rengi göze batmamalı. Yani odak noktanızı bozmamalıdır. Oturma odasına girildiği zaman da odak noktası köşe koltuk takımlarıdır. Hal böyle olunca ya köşe koltuk takımlarına göre ya da köşe koltuk takımlarını diğer eşyalarımıza göre seçmeliyiz. Ancak köşe koltuk takımlarının odak olması sebebiyle renk uyumunun başlangıcı köşe koltuk takımları olmalıdır.

Köşe Koltuk Renkleri

Köşe koltuk takımlarında açık renkler tercih etmek riskli bir seçimdir. Özellikle köşe koltuğunu sık kullananlar için durum daha da riskli. Ya da evde küçük çocuğu olanlar için de durum aynı diyebiliriz. Köşe koltuk takımını her an kirletebilecek bir etken olursa açık renkler (özelliklede beyaz) tercih edilmemelidir. Leke tutmayan kumaşlar tercih etseniz de bazen hafif leke kalabiliyor. Ancak beyaz renkli koltuklarda bu leke izleri hafif denmeyecek kadar kendini belli edebiliyor Yani kendi yaşam koşullarınıza ve ne kadar dikkatli olduğunuza bağlı olarak açık renkli tercihi yapabilirsiniz.

Köşe Koltuk Renkleri

Açık renk olarak sık tercih edilen renk kırmızıdır. Açık renk kullanmanın zor olduğundan bahsetmiştik. Ama kırmızı, beyaz gibi daha açık renklere göre fazla risk taşımıyor. Beyazın genel odaya göre renk uyumunu sağlamak kırmızıya nazaran daha kolaydır. Beyazı her renge uydurulduğu için işin kolayına kaçılıp beyaz tercih edilebilir. Kırmızı tercih edenler ise yanına alınacak ya da mevcutta bulunan eşyalarını daha çok siyah ön planda olmak üzere beyaz yeşil ve maviyle de tercih edebilir.

Gri için siyahla beyaz arasında bir renk diyebiliriz. Tonlarına göre siyaha ve beyaza daha yakın olabiliyor. Fuşya, kırmızı, mavi renklerle uyum içinde olan gri evlerde kullanıldığı zaman evinize ayrı bir hava katıyor. Evinde daha oturaklı bir hava isteyenler genelde griyi tercih ediyor. Siyah ve beyaz kadar olmasa da çoğu renkle uyum gösterebiliyor. Gri bir köşe koltuk takımının yanına renk uyumları güzel olan dekoratif eşyalar alırsanız odanız için iyi bir iş çıkarmış olursunuz.

Köşe Koltuk Renkleri

Alışılmışın dışında yani açık renkler de kullanabilirsiniz. Sarı gibi pek tercih edilmeyen bir renk son zamanlarda moda tasarım ve dekorasyonlarda kullanılmaya başlandı. Daha çok siyah ve beyaz hariç mavi, mor, lila ve yeşil gibi renklerle uyum gösteren bu rengi kullanması oldukça zordur.

Mavi renk her zaman beğenilen renklerden olmuştur. Peki ya köşe koltuk takımlarına ne kadar uydurabiliriz? Bu soru aslında çok da önemli değil. Eğer isterseniz birkaç dekoratif eşyayla renk uyumunu sağlayabilir güzel bir estetik olgu ortaya çıkartabilirsiniz. Diğer soru ise mavinin hangi renklerle uyumlu olduğudur. Mavi köşe koltuk takımınıza alacağınız dekoratif eşyalar siyah ve beyazın dışında kahverengi, gri ve kırmızı olmalıdır.

Kesin olarak bu renklere uygun alınmak zorunda değildir herkes kendi zevkine göre renk uyumu yapabilir odasını ona göre ayarlayabilir.